رولینگ میلگرد

بولت کاران

مجموعه تخصصی ساخت و توزیع آهن آلات صنعتی و ساختمانی

رولینگ میلگرد چیست؟

عملیات رزوه کاری بر روی میلگردها یا رولینگ میلگرد، در طول فرآیندهای ویژه توسط دستگاه های ویژه انجام میشود که به آن دنده رولینگی یا رزوه رولینگی می‌گویند. گاهی این عملیات ها توسط ماشین رولینگ و طی فرایندرزوه زنی به روش نورد سرد انجام میشود. روزه زنی از طریق نورد سرد همراه با برادره برداری از روی میلگرد صورت نمی‌گیرد و از استقامت میلگرد کم نمی‌شود. 

دستگاه رولینگ، وسیله ای است که بدون براده برداری روی مفتول فرآیند رزوه زنی را انجام میدهد. در دستگاه رولینگ مطابق با استانداردهای دنده قرقره مناسب با آن جهت رزوه زنی بسته میشود. دستگاه رولینگ، قابلیت رزوه زنی از سایز 6 تا 100 میلی متر با تناژ مختلف را دارد. همچنین ماشین رولینگ را می توان برای گریدهای مختلف استفاده کرد. عملیات روزه زنی، در صورت تنظیمات اشتباه ممکن است باعث دو خط شدن پیچ شود. 

بنابراین پیشنهاد میشود که پس از عملیات رزوه زنی با پیچ استاندارد و یا مهره مصرفی تست انجام شود. در ادامه این مطلب از سایت بولت کاران بیشتر با دستگاه رولینگ آشنا میشویم.دنده قرقره در دستگاه رولینگ مطابق با استاندارهای تعیین شده بسته میشود. یک نکته بسیار مهم این است که دستگاه های رولینگ برای گریدهای مختلف نیز کاربرد دارد. 

هدف از رولینگ میلگرد چیست؟

رولینگ میلگرد یکی از خدمات مهم در زمینه تراش است که به آن رزوه کاری میلگرد نیز می گویند. عمق رزوه زنی با توجه به سایز میلگرد مشخص میشود. هدف اصلی چنین فرآیندی وصل کردن دو میلگرد به یکدیگر است. گاهی رزوه میلگرد در محل توسط دستگاه تراش چرخان انجام می گیرد. پس از ایجاد رزوه بر روی میلگرد، با کمک کوپلر یا همان جفت کننده مانند مهره به میلگرد اتصال پیدا می کند و به سر دیگر کوپلر هم یک میلگرد دیگر متصل می‌شود.

مهم ترین مزیت های ماشین رولینگ میلگرد

از کاربردهای دستگاه رولینگ میلگرد می توان ایجاد رزوه بر روی مفتول آجدار را نام برد؛ که در صنعت ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. به کمک رولینگ میلگرد می توان دو میلگرد را به یکدیگر متصل کرد. اما نکته مهم در رابطه با مفتول آجدار اینکه در این روش ابتدا مفتول آجدار تراشیده میشود و سپس بر روی آن رزوه زده میشود. 

انجام چنین کاری آن هم به روش معمولی هزینه و زمان زیادی را به دنبال دارد و البته کیفیت رزوه ایجاد شده هم چندان دلخواه و مطلوب نمیشود. مهم ترین ویژگی های دستگاه های پیشرفته رولینگ تواناسس تراش کردن میلگرد در یک بازه گسترده از محصولات استاندارد با کیفیت بالا می باشد. نکته قابل توجه این است که در ماشین رولینگ طول مورد نیاز برای ایجاد رزوه بوسیله کنترل PLC قابل تنظیم است و عملیات تراش به صورت کاملا اتوماتیک انجام میشود. کار با رولینگ چنان ساده و بی خطر است که حتی افراد معمولی هم می توانند با آن کار کنند.

ما در این قسمت از سایت بولت کاران درمورد رولینگ رزوه زنی، مشخصات و کاربردهای آن با شما صحبت کردیم.