لوله سیاه

بولت کاران

مجموعه تخصصی ساخت و توزیع آهن آلات صنعتی و ساختمانی

لوله سیاه چیست؟ لوله سیاه یا همان لوله سیاه صنعتی، که گاها با نام لوله سنگین هم از آن نام می برند، لوله سیاه درزدار سبکی است که از ورق سیاه (ورق نورد گرم) و بر اساس استاندارد DIN2440 تولید میشود و استفاده گسترده ای در صنایع بیشماری مانند قطعه سازی، ساخت انواع شاسی، داربست، حفاظ و حصار، جک و … دارد.

علاوه بر آن لوله سیاه پلاستیکی، در ابتدا ورق نورد گرم را به شکل لوله فرم دهی در می آورد و سپس بعد از جوشکاری درز، اضافات جوش توسط یک تیغچه برداشته میشود و در آخر به اندازه دلخواه برش داده میشود. لولع درز دار در دو نوع لوله تست شده و لوله تست مردود تقسیم میشود. لوله تست شده، لوله ای است تست hydrostatic بر روی آن انجام میشود تا عدم نشتی آن تایید شود. در مقابل تست مردود لوله ای است که تست هیدرواستاتیک روی آن انجام نشده و حتی ممکن است تست شده و نشتی داشته باشد.

کاربردهای لوله سیاه

از لوله صنعتی سیاه، برای رساندن گاز به منازل و سیستم های شوفاژ استفاده میشود. همچنین گاها به آن لوله سیاه گازی و یا لوله شوفاژی می گویند. از این رو برای تمامی سایزهای این نوع لوله اتصالات جوشی و پیچی آماده در بازار وجود دارد. پس از سپری کردن پروسه گالوانیزاسیون، می توان از آن برای سیستم های لوله کشی آب استفاده کرد. این مدل از لوله از ورق های نورد گرم با ضخامت 2 میلی متر به بالا تولید میشود. به همین دلیل مقاومت خمشی، پیچشی و تحمل فشار بالا را دارند.